تاریخ انتشار : ۲۹ شهریور ۱۳۹۶

صمغ گوارگام GUAR GUM چیست ؟

صمغ گوارگام  یک محصول پودر معمولی است که برای تثبیت، امولسیون و ضخیم شدن بافت غذاهای خاص و محصولات صنعتی مانند نوشیدنی شیر بادام، ماست، سوپ، مکمل های فیبر و لوسیون بدن استفاده می شود. استفاده های گوناگونی از صمغ گوارگام در صنایع مختلف وجود دارد و امروزه برآورد شده است که مصرف کنندگان صنایع غذایی اکثریت بیش از ۷۰ درصد محصولات از صمغ گوارگام  تشکیل  شده است .

گوار مقدار زیادی مایع در سیستم گوارش را جذب می کند،اگر چه صمغ گوارگلم میتواند برای تنظیم میزان قند خون و کلسترول مفید باشد. مراقب باشید که هرگونه ادعای کاهش وزن در رابطه با محصولات رژیمی که صمغ گوارگام  است،   گوارگام  در حال حاضر گاهی در محصولات جایگزینی وعده غذایی، قرص های رژیم غذایی یا سایر مکمل های کاهش وزن استفاده می شود زیرا تولید کنندگان ادعا می کنند که می توانند باعث کاهش اشتها و تورم و جذب آب در دستگاه گوارش شوند.

FDA امریکا اخیرا به این ادعاها را مورد انتقاد قرار دادند، اشاره کرد که استفاده بیش از حد از قرصهای رژیم غذایی که گوارگام استفاده شده  میتواند به دلیل ایجاد مقدار زیادی ژل در دستگاه گوارش  روده و مری  را با اختلال مواجع کند.


مزایای استفاده صمغ گوارم چیست؟

۱٫ بهبود دهنده در  محصولات پخته شده بدون گلوتن.
۲٫ مواد تشکیل دهنده (از جمله چربی ها / روغن) را از جدایی نگه می دارد.
۳٫ جلوگیری از جذب گلوکز (شکر) را کاهش دهد و کلسترول را عادی کند.
۴٫ ممکن است به درمان یا جلوگیری از یبوست کمک کند.